Idea Nation är en spännande plattform för för kreativa själar att sälja sina idéer och designer till företag via dess plattform. Vår AD på Tatchit, Robin Sundström vann nyligen deras logo-tävling.
Idea Nation är en spännande start-up som utmanar byråer och kommer med en ny affärsmodell som passar tidens internet-tand av crowdsourcing. Företag kommer med en brief och ”idéskaparna” på sidan kommer helt enkelt med idéer. De som kommer på första till fjärde plats får en belöning, dock kommer endast vinnarens idé att säljas och användas. En idé kan tillämpas på fler briefer om de passar. En person får lämna hur många idéer hen vill på en brief och kan teoretiskt vinna samtliga fyra pall-platser.
En idé gestaltas ofta som en lampa. Jag satt och klottrade när Feffe upplyste mig om tävlingen och började genast rita. Med penna i handen och en lampa som idé blev det naturligt att mergea ihop dem. Jag gillar de enkla, stilrena och tidslösa och så skapades vinnar-logon.
Robin ställde upp med flera bidrag och kom både på första och andra plats med sina bidrag. YAY och stort grattis :)! Samtliga bilder i detta inlägg är Robins bilder. Grymt jobbat!